Image Upload

File size must be less than 500kb

File types (jpg, png, gif)






wangaratta-festival

Wangaratta Festival

Wangaratta Festival

Festival of Jazz & Blues

The Wangaratta Festival of Jazz and Blues will go ahead a bit differently this year.

The event will be held virtually on October 26th and will be running for 7 days.

Organisers have officially released the schedule for the event and tickets will be available online this morning at 9am.

Article continues below

The program, featuring Australia's premier jazz and blues artists, new commissions and collaborations, never before seen archival footage, an exclusive international appearance and the distinguised National Jazz Awards, mark the 30th edition of the festival.

Co-Artistic Directors Zoe Hauptmann, Eugene Ball and Scott Solimo have fashioned a rich and diverse program, which for the first time will be digital due to COVID-19.

FESTIVAL DETAILS
Dates: Monday 26 October to Sunday 1 November
Tickets: ON SALE 9 am Wednesday 30 September
Day Pass: $15 inc b/fee, Festival Pass for access to all events: $79 inc b/fee
Program & bookings: https://wangarattajazz.com

2020 FESTIVAL SCHEDULE:

MONDAY OCTOBER 26
7:30pm National Jazz Award Finals - Lucy Iffla (WA), Lauren Henderson (SA)
8:15pm Barney McAll Unit

TUESDAY OCTOBER 27
7:30pm National Jazz Award Finals - Briana Cowlishaw (NSW), Owen Measday (WA)
8:15pm Tradition Alive - Margie Lou Dyer Quintet and Al's Emotional Baggage Handlers

WEDNESDAY OCTOBER 28
7:30pm National Jazz Award Finals - Jessica Spina (QLD), Olivia Chindamo (VIC)
8:15pm I Heart Improvisation - Maria Moles (drums), Scott Tinkler (trumpet); WOLFA: Jenny Barnes (voice) and Mick Meagher (electric bass)

THURSDAY OCTOBER 29
7:30pm National Jazz Award Finals - Rita Satch (VIC), Joshua Kyle (VIC)
8:15pm 2 x 1 x 3
Nick Haywood and Tim Stevens
Stills in Motion - A Retrospective from photographer Roger Mitchell
Keller I Murphy I Ball

FRIDAY OCTOBER 30
7:30pm National Jazz Award Finals - Harriett Allcroft, (VIC) and Amelia Evans (VIC)
8:15pm The Amersfoort Connection:
Arcing Wires - Alex Hirlian with his sextet
Adam Simmons – Broodje Hadi
Kika Sprangers Large Ensemble (The Netherlands)

SATURDAY OCTOBER 31
3:45pm FREE Community Program:
Soli's Blues Group
Highlights from the 1986 Australian Jazz Convention Archive

5:30pm Jo Lawry Quartet
6:45pm National Jazz Awards announcement
7:15pm Kings and Associates
8:30pm The New Cabal

SUNDAY NOVEMBER 1
3:45pm FREE Community Program:
Emma Christie Quartet
Paris Zachariou & Mark Bolsius

6:30pm Lazy Eye
7:30pm The Streamliners
8:30pm Zela Margossian Quintet

Please note:
- Program is subject to change
- Program times are Australian Eastern Standard
National Jazz Awards Finalists - L to R clockwise: Rita Satch, Josh Kyle, Harriet Allcroft, Olivia Chindamo

The Latest